pv2hwu<}z6ub7;-r2xu=Dndl/7><*ghnt1wm

m loga mgw zabrze slaskie-min

szkic-strony-MGW 10

szkic-strony-MGW 11szkic-strony-MGW 12

 

 

Muzealny październik

Zabytkowy gmach Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przygotowuje się do remontu. Budynek zamknie swoje podwoje dla zwiedzających 1 listopada 2017 roku. Na pożegnanie przygotowaliśmy jeszcze pełen atrakcji październikowy program.

To ostatnie dni, kiedy możecie Państwo przeżyć burzę w Lesie Karbońskim, spotkać Beboka, Strzygę, Utopca i Meluzynę. Wysłuchać pogwarek Starzyka i Starki w familoku
górniczym. Budynek dawnego starostwa powiatowego wraz ze swoją przepiękną Salą Witrażową, oryginalnymi kominkami jest do Państwa dyspozycji. Przyjdźcie, zróbcie
zdjęcia, bo już nigdy nie będzie tak samo. Zapraszamy. Wstęp wolny. 

Specjalnie dla Państwa wydłużamy godziny otwarcia Muzeum w tygodniu.
Można nas odwiedzać od wtorku do piątku w godzinach od 9.00 do 18.00, w soboty od 10.00 do 14.00, w niedziele od 12.00 do 17.00.

Zapraszamy także na cykl spotkań "Nie tylko kopalnie z pasjonatami i hobbystami związanymi z górnictwem".
Cykl jest realizowany w ramach projektu dofinasowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Fenomeny kultury górników kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku realizowane w czasie wolnym", w trakcie których o swych pasjach opowiadają wyjątkowi ludzie związani z górnictwem.
Bohaterami będą:
- W dniu 12.10. 2017 r. pan Józef Hetman – artysta malarz intuicyjny, tworzący pejzaże, krajobrazy i sceny rodzajowe, a także portrety. Artysta zajmuje się też sztuką sakralną. Spotkanie z p. Józefem Hetmanem uświetni wernisaż wystawy nowo zakupionych obrazów malarstwa intuicyjnego, sfinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obrazy będzie można oglądać w naszym Muzeum do końca października.
- W dniu 17. 10. 2017 pan Wojciech Bauer – pisarz, autor książki Pora chudych myszy, pierwszego kryminału, którego akcja toczy się na dole kopalni.
Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

W dniach 19-20 października zapraszamy na konferencję naukową WĘGIEL – ARCHETYP GÓRNEGO ŚLĄSKA.
Obrady zaczynają się o godzinie 9.00, wstęp wolny, szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (tutaj). 

W dniu 20.10.2017 r. o godzinie 20.30 w ramach XVII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w naszym budynku odbędzie się spektakl muzyczny „Podróże przez sny i powroty" – Orbis Tertius – Trzeci Teatr Lecha Raczaka i Targanescu. Bilety w cenie 30,00 zł można kupić w kasie Teatru Nowego w Zabrzu. 

W dniu 31.10.2017 r. o godzinie 17.00 odbędzie się kolejny wykład z cyklu Akademia po szycie, noszący tytuł Johann Heinrich Heintzmann, budowniczy Sztolni, i jego wpływ na rozwój górnictwa Śląska i Westfalii w 1 poł. XIX wieku. Prelekcję wygłosi p. Roman Adler, kierownik Archiwum Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Wstęp wolny. 

Serdecznie zapraszamy!