m loga mgw zabrze slaskie-min

szkic-strony-MGW 10

szkic-strony-MGW 11szkic-strony-MGW 12

Program XII Zabrzańskiej Nocy Muzeów

Pierwsza część Nocy Muzeów - 13 maja 2017 r.

Gmach Muzeum, Zabrze, ul.3 Maja 19
godz. 17.00 – 1.00 (wstęp wolny)

- godz. 17.00 uroczysta inauguracja „Nocy Muzeów":

- Występ zespołu muzycznego „VOCE" pod kierunkiem Roberta Gajgiera z Centrum Edukacji Twórczej w Zabrzu

- Wernisaż wystawy „Po nitce do .... węgla"

Wystawa „Po nitce do... węgla"

Rozwój przemysłu, w tym górnictwa, był nierozerwalnie związany z przemysłem włókienniczym (liny, powrozy, knoty, uprzęże, worki, cumy, ubrania robocze i paradne). Na Górnym Śląsku przemysł ten szczególnie rozwinął się w Bielsku i okolicach. Jednym z większych zakładów była fabryka Büttnerów, która dzisiaj udostepniona zwiedzającym (jako Muzeum Techniki i Włókiennictwa) stanowi oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Obiekt, popularnie nazywany Starą Fabryką jest ciekawym punktem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Wystawa prezentuje dawne urządzenia i maszyny włókiennicze, kołowrotki, maszyny do szycia, żelazka oraz produkty tego przemysłu, szczególnie te ważne dla górników i ich rodzin (m.in. mundury, codzienne i odświętne stroje śląskie, garnitury kuchenne itp.). Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Park Etnograficzny w Chorzowie, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz pana Marka Skubisza. Wystawa autorstwa Katarzyny Wojtynek, w aranżacji Bożeny Mazur.

Wystawa będzie prezentowana do 30.09.2017 r. w salach Muzeum przy ul. 3 Maja 19 w Zabrzu.

- godz. 21.00 „Po nitce do wiedzy" – prezentacja filmów:

„Rzemiosło siewierskie w świetle badań terenowych" (Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie)
              „Muzeum utracone"

- godz. 23.00 „Długa Berta" w wykonaniu grupy teatralnej KUKUFAS działającej przy Centrum Edukacji Twórczej       w Zabrzu, reżyseria Nina Wolska-Pruszowska

Pozostałe atrakcje Nocy
(godz. 18.00 – 23.00):

„Robiymy cwist i lojfer" – warsztaty przędzenia i tkania prowadzone przez Małgorzatę Pietrzak (Regionalny Instytut Kultury) oraz Ewę Zacharyasz (Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie)

„Sztrykowanie i heklowanie czyli zabawy z nitką" – pokazy haftu artystycznego w wykonaniu Centrum Edukacji Twórczej w Zabrzu

„Sznory, szpyndliki i guziki" – warsztaty artystyczne prowadzone przez Katarzynę Berus

„Faltenroki i gumioki" – przymerzalnia strojów śląskich i górniczych, nauka wiązania onuc

„Walczący z linami" – skręcanie lin, wiązanie węzłów i przeciąganie

• Zwiedzanie z przewodnikiem wystaw: z zakresu kultury górniczej oraz „Tajemnice lasu karbońskiego"

Łaźnia Łańcuszkowa kopalni „Królowa Luiza" (wstęp wolny)
Zabrze, ul. Wolności 408

godz. 20.00 – 23.00

Noc artystów z martwą naturą – plener i wystawa przygotowane przez Iwę Kruczkowską (Centrum Edukacji Twórczej w Zabrzu).
Przypomnienie dorobku Grupy Obsydian, działającej niegdyś przy KWK „Zabrze" w jubileuszowym, 60 roku jej istnienia.

Strefa Naziemna Sztolni „Królowa Luiza" (wstęp wolny)
Zabrze, ul. Wolności 410

godz. 20.00 – 24.00

Zwiedzanie wystaw
„Niezwykła historia", „Kopalnia Edisona" oraz maszynowni szybu „Carnall" z parową maszyną wyciągową z 1915 r.

Uwaga:
Na trasie gmach MGW (ul. 3 Maja 19) – Łaźnia Łańcuszkowa (ul. Wolności 408) będzie kursował bus (przejazdy bezpłatne):
- odjazdy sprzed gmachu MGW: 19.45 i 21.15
- odjazdy sprzed Łaźni Łańcuszkowej: 20.45 i 21.45

Druga część Nocy Muzeów - 20 maja 2017 r.

godz. 18.00 – 2.00

Sztolnia „Królowa Luiza"
41-800 Zabrze, ul. Sienkiewicza 43

Gruba po ćmoku
Zwiedzanie podziemi Kopalni „Królowa Luiza" w całkowitych ciemnościach, tylko przy świetle górniczych lamp.
Zejścia do podziemi: od godz. 18:00 do 01:00 co 15 minut. Konieczna wcześniejsza rezerwacja – tel. 32 271 40 77 (zwiedzanie dla osób w wieku od 3 lat)
Bilet wstępu – 1 zł

Brak wolnych miejsc - polecamy trasę "Mroki Kopalni" w promocyjnej cenie!

Kopalnia „Guido"

41-800 Zabrze, ul. 3. Maja 93

Gruba po ćmoku
Zwiedzanie podziemi Kopalni Guido w całkowitych ciemnościach, tylko przy świetle górniczych lamp.

Zjazdy dla odważnych: od godz. 18:00 do 01:00 co 15 minut. Konieczna wcześniejsza rezerwacja – tel. 32 271 40 77 (Uwaga: zwiedzanie trasy "Mroki" dla osób w wieku od 12 lat)
Bilet wstępu – 1 zł

Brak wolnych miejsc - polecamy trasę "Mroki Kopalni" w promocyjnej cenie!

Partnerzy Nocy Muzeów:
• Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej