GuidoSztolnia 1

logo1logo2Logo UE z napisem 600x196

 

Projekt jednoroczny
Wartość projektu: 52 000.00 zł
Wysokość dofinansowania MKiDN: 25 000,00 zł
Okres realizacji 2018 rok

 

Podstawowym zadaniem w ramach niniejszego projektu jest wydanie publikacji, która jest zmienioną i rozszerzoną wersją pracy doktorskiej dr Beaty Piechy-van Schagen pt. „Kult św. Barbary wśród górników kopalń węgla kamiennego Bytomia, Zabrza i Gliwic w XIX i XX wieku”.

 

Praca ukazuje zjawisko kultu św. Barbary na przestrzeni dwóch stuleci w szerokim kontekście kulturowym regionu. Opisuje wszystkie elementy składowe kultu św. Barbary związane z niematerialnym i materialnych dziedzictwem kulturowym grupy zawodowej górników: zwyczaje pobożnościowe (wspólnotowe modlitwy), wizerunki św. Barbary znajdujące się na terenie kopalń oraz obchody dnia św. Barbary popularnie zwanego Barbórką. Wszystkie te elementy tworzą całościowy obraz kultu po raz pierwszy poddany systematycznym badaniom w oparciu o różnorakie źródła: historię mówioną, źródła archiwalne, dokumentację ikonograficzną. Przyjęta metodologia w postaci nieklasycznej historiografii pozwana na zauważenie w obrębie kultu św. Barbary zachodzących pod wpływem przemian ogólnospołecznych, ekonomicznych, politycznych, teologicznych. W szerszym kontekście praca ukazuje wpływ tychże czynników na dziedzictwo materialne i niematerialne.

 

Publikacja zostanie przygotowana w oparciu o poniższe założenia merytoryczne:
Badania na potrzeby publikacji (w ramach przygotowywania rozprawy doktorskiej oraz własnego projektu badawczego) prowadzone były na terenie obejmującym między innymi obecny obszar trzech miast uprzemysłowionej części Górnego Śląska, Bytomia, Gliwic i Zabrza. Na terenie tym znajdowało się 14 kopalń węgla kamiennego w większości funkcjonujących od 1890 do 1980 roku w niemal niezmienionej strukturze (brak kopalń powstałych po 1945 roku). Historycznie obszar ten znalazł się w granicach państwa polskiego w 1945 roku, ponadto całość obszaru znajduje się na terenie diecezji gliwickiej wyodrębnionej z diecezji opolskiej (od 1945 roku Administracji Apostolskiej Śląska Opolskiego).

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MK1

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05 Platan PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconeWWW 1

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.