PROJEKT ZAKOŃCZONY

tytu strony m

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 6.4. Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym osi priorytetowej 6 Polska gospodarka na rynku międzynarodowym Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.

Projekt swoim zasięgiem obejmował:

• Rewitalizację/przebudowę/dostosowanie/odtworzenie do ruchu turystycznego:

- obiektu Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej wraz z wyrobiskami towarzyszącymi,

- szybu Carnall wraz z podszybiem,

- szybu Wyzwolenie wraz z podszybiem,
- chodnika górniczego łączącego Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną z terenem Skansenu Górniczego „Królowa Luiza" w rejonie ul. Sienkiewicza,
- budynku nadszybia szybu Carnall zlokalizowanego przy ul. Wolności 410,
- części budynku stacji sprężarek i rozdzielni zlokalizowanego przy ul. Wolności 410,
- budynku wentylatorów Guibald zlokalizowanego przy ul. Sienkiewicza 43,
- rejonu dawnego wylotu Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.

• Budowę:

- budynku obsługi ruchu turystycznego wraz z odtworzeniem repliki wylotu sztolni przy ul. K. Miarki 8,
- budynku stacji wentylatorów głównego przewietrzania (obiekt techniczny) przy ul. Wolności 333
- wyrobiska pochyłego łączącego powierzchnię terenu z rejonem podszybia szybu Carnall

• Zagospodarowanie terenu:

- przy ul. Sienkiewicza 43,
- przy ul. Wolności 410 (w otoczeniu najbliższych obiektów),
- przy ul. Wolności 333 (w otoczeniu obiektu technicznego),
- przy ul. Wolności 406 (w rejonie wejścia do wyrobiska łączącego powierzchnię terenu z rejonem podszybia szybu Carnall)
- w rejonie ulic: K. Miarki, Słodczyka i Jagiellońskiej.

Beneficjent Projektu: Miasto Zabrze,

Realizator Projektu: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Całkowita wartość projektu: 92 121 382,21 zł
Wysokość dofinansowania ze środków unijnych: 54 904 602,52 zł