26. Celki nr 15 i 16 po przeprowadzonych pracach konserwatorskich i restauratorskich

Muzeum Górnictwa Węglowego dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrestaurowało zabytkowe elementy wyposażenia budynku nadszybia szybu Carnall oraz sekcji rozdzielni prądu 6kV znajdujące się na terenie Kopalni "Królowa Luiza" przy ul. Wolności 410.

Pracom konserwatorskim poddane zostały następujące elementy wyposażenia nadszybia:

- schron przeciwodłamkowy dla sygnalisty,
- torowiska obiegu wozów w budynku nadszybia,
- urządzenie zapychające wozy do klatek szybu Carnall,
- suwnica pomostowa z napędem ręcznym,
- elementy opierzenia szybu z wrotami szybowymi,
- dwie tablice sygnałowe.

Ponadto odtworzono oryginalny wygląd sekcji rozdzielni składającej się z ośmiu zachowanych pól. Pracom konserwatorskim i restauratorskim poddano m.in. przekładniki napięciowe, odłączniki trójbiegunowe, wyłączniki olejowe, izolatory i przełączniki nożowe. Prace prowadzone były pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przez firmy posiadające doświadczenie w pracy nad zabytkami.

Całkowity koszt wykonanych prac wyniósł 371 200,72 złotych z czego 200 000,00 złotych pochodziło ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe priorytet 1 Ochrona zabytków.

Odrestaurowane elementy będą stanowić element trasy turystycznej, która zostanie oddana do użytku w ramach "Europejskiego Ośrodka Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej". Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. dawną rozdzielnię 6kV z unikatową tablicą rozdzielczą i odrestaurowaną sekcją rozdzielni, najstarszą czynną maszynę parową, a poprzez odrestaurowane nadszybie szybu Carnall zjadą do zrewitalizowanych wyrobisk Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Otwarcie całego kompleksu planowane jest na 2015 rok.

Wartość projektu: 371 200,72 PLN

Zadanie dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe priorytet 1 Ochrona zabytków:

Wysokość dofinansowania: 200 000,00 PLN

Informacja o projekcie:

Podstawowym celem zadania była restauracja i konserwacja zabytkowych elementów wyposażenia budynku nadszybia szybu Carnall oraz sekcji rozdzielni prądu 6kV. Podejmowane działania miały na celu powstrzymanie dalszego niszczenia dóbr kultury, które znajdują się w złym stanie technicznym.
Zabytkowe urządzenia dawnej Kopalni Królowa Luiza pochodzą z II dekady XX w. Do dnia dzisiejszego zachowały się w stanie kompletnym i reprezentatywnym dla epoki jedynie dwa cenne zespoły: sekcja rozdzielni 6 kV (8 pól z 24 pierwotnie istniejących) oraz kompletne wyposażenie nadszybia Carnall (m.in. torowiska układu obiegu wozów, zapychaki, suwnica, tablice sygnałowe, schron dla sygnalisty, elementy opierzenia szybu). Poprzez restaurację możliwe jest nie tylko ich zachowanie ale również wzbogacenie przygotowywanej trasy turystycznej.

mkidn 01 cmyk

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05 Platan PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconeWWW 1