GuidoSztolnia 1

logo1logo2

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, koordynator INDUSTRIADY 2021 informuje, że konkurs na „obiekt zaprzyjaźniony” 12. edycji święta Szlaku Zabytków Techniki” został rozstrzygnięty.

 

Program tegorocznej INDUSTRIADY, wraz z obiektami Szlaku Zabytków Techniki, współtworzyć będą:

 • Maszynownia Szybu Chrobry I – obiekt zgłoszony przez Miasto Pszów;
 • Pszowska Prochownia – obiekt zgłoszony przez Stowarzyszenie Paramilitarne „Prochownia 1910” z Gliwic;
 • Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej – obiekt zgłoszony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej;
 • Marina Gliwice na Kanale Gliwickim – obiekt zgłoszony przez Excellent Agencję Promocyjno-Usługową Ewa Sternal;
 • Browar Zamkowy Racibórz – obiekt zgłoszony przez Browar Zamkowy sp. z o.o.

Przypomnijmy, że przewidywanym terminem tegorocznego industriadowego święta będzie sobota, 11 września. Motywem przewodnim INDUSTRIADY 2021 jest „TECHNIKA. TO WAS ZASKOCZY”.

 

 

1 1

 

Informacja o otrzymanym dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

Program Infrastruktura kultury 2021

 

Nazwa projektu: Zakup wyposażenia do mobilnego laboratorium dokumentacji dziedzictwa górniczego

 

Otrzymana kwota dofinansowania: 250 000,00

 

Celem projektu jest zwiększenie skuteczności ochrony i dokumentacji dziedzictwa na terenie Górnego Śląska oraz rozszerzenie oferty kulturalnej dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przy wykorzystaniu mobilnego laboratorium dokumentacji dziedzictwa górniczego. Do utworzenia laboratorium zaplanowano zakup samochodu do transportu niezbędnego sprzętu oraz wyposażenia. W ramach zadania zostanie zakupiony dron, sprzęt komputerowy, sprzęt fotograficzny i oprogramowanie do rejestracji danych. Zakupiony sprzęt pozwoli uzupełnić już istniejącą w Muzeum infrastrukturę do rejestracji danych przestrzennych- pracownia digitalizacji muzeum posiada dwa skanery laserowe 3D do pracy w terenie oraz niezbędne oprogramowania do odtworzenia skanów z „ziemi”, natomiast dokumentacja z drona umożliwi zastosowanie innowacyjnego podejścia do digitalizacji 3D z „ziemi i powietrza” obiektów poprzemysłowych o dużej wartości historycznej.

 

Logo MKDNiS kolorowe

 
Wesołego Alleluja! 🐇🥚👇
  
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych pragniemy
złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i radości.
 
Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu wraz z pracownikami.
 
MicrosoftTeams image 20
 
 

 

bo portal1140x640a

 

Rusza III edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Mieszkańcy województwa śląskiego, ponownie jak w poprzednich edycjach, będą mieli do dyspozycji 10 milionów złotych.

Środki przeznaczone na realizację zadań w ramach MBO podzielone są na dwie pule: EKO (5 mln zł) oraz REGIO (5 mln zł).

 

W ramach puli EKO mogą być zgłaszane zadania spełniające łącznie poniższe warunki:

 1. mają dominujący charakter ekologiczny;
 2. wpływają na poprawę środowiska naturalnego;
 3. służą rozwojowi całego Województwa.

 

W ramach puli REGIO bez zmian pozostaje podział oraz liczba grup powiatów.

Mieszkańcy będą mogli zgłaszać zadania o różnym charakterze, mieszczące się w granicach zadań własnych województwa.

 

Środki dla poszczególnych podregionów zostały, zgodnie z uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego, podzielone w następujący sposób:

 • Podregion nr 1 – powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała: 15% (750 000 zł),
 • Podregion nr 2 – powiaty: bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy: 15% (750 000 zł);
 • Podregion nr 3 – powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory: 16% (800 000 zł);
 • Podregion nr 4 – powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice: 15% (750 000 zł);
 • Podregion nr 5 – miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze: 13% (650 000 zł);
 • Podregion nr 6 – powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu Częstochowa: 11% (550 000 zł);
 • Podregion nr 7 – powiaty: będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec: 15% (750 000 zł).

 

Szacunkowa wartość zadań zgłaszanych przez mieszkańców województwa w ramach MBO:

1) w przypadku zadań w puli EKO nie będzie mogła być niższa niż 100 000 zł, ale nie wyższa niż 25% dostępnych w puli EKO środków;

2) w przypadku zadań w puli REGIO nie będzie mogła być niższa niż 20 000 zł, ale nie wyższa niż 50% dostępnych w puli REGIO środków dla danego podregionu.

 

Poza powyższymi wprowadzono również inne zmiany mające charakter porządkowy dotychczasowych regulacji prawnych.

 

Aby zgłosić zadanie należy wypełnić formularz za pomocą generatora eBO, który jest dostępny na stronie bo.slaskie.pl w zakładce Zgłoś zadanie. Następnie wydrukowany i podpisany formularz należy dostarczyć (pocztą, osobiście lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej) do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (lub jednostek zamiejscowych w Częstochowie i Bielsku-Białej) wraz z listą poparcia oraz, w przypadku zadań inwestycyjnych lub infrastrukturalnych, oryginałem zgody władającego obiektem lub terenem na realizację zadania.

 

Nabór wniosków, zgodnie z przyjętym przez Zarząd Województwa Śląskiego harmonogramem, trwa do 16 maja.

 

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej bo.slaskie.pl, gdzie znajdziecie Państwo wszystkie niezbędne informacje dotyczące Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

Wprawdzie nasze Muzeum, z przyczyn od nas niezależnych, jest chwilo zamknięte, ale już dzisiaj zapraszamy do odwiedzenia naszej nowej strony, na której prezentujemy zbiory muzealne w wersji cyfrowej.

 

Na nowej stronie znajdują się kolekcję zbiorów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w wersjach 2D oraz 3D. Dodatkowo zdigitalizowana kolekcja wzbogacona jest o merytoryczne jej opisy, dające fachową wiedzę na temat prezentowanych obiektów.

   

Strona dostępna jest TUTAJ.

 

1

 

Elektryczny kompresor tłokowy AEG

 

2  

Karlik

   7

 

 Elektryczny kompresor tłokowy Bells

 

 Zapraszamy!

 

logo1logo2MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4 Pokłady Kultury eufortum 125.100 05 Platan GrnolskiePGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTaxi WestPOT 2017 2 logo Planet Cinema famur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW katowice airport logoDB eps Przekonwertowanywpiib

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.