GuidoSztolnia 1

logo1logo2

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza na warsztaty pn. "Jesienne wieczory z historią rodzinną. Warsztaty z wykonywania obrazków jubileuszowych” organizowane w ramach cyklu: Górnośląskie kolonie robotnicze i ich mieszkańcy – tradycje i obyczaje dawnych osiedli robotniczych.

 

Warsztaty odbędą się w piątek, 23 października 2020 r. o godz. 10.00 w Hostelu Guido w Zabrzu, ul. 3 Maja 93a.

 

Jesienne

 

W ramach cyklu odbędą się jeszcze warsztaty:

  • sobota, 28.11.2020 godz. 16:00 – 19:00; Wieńce adwentowe zajęcia warsztatowe;
  • środa, 16.12.2020 godz. 10:00 – 13:00; Śląska betlyjka – warsztaty.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały.

 

Zgłoszenia udziału w warsztatach prosimy wysyłać na adres email; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ilość miejsc ograniczona.

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza w środę, 28 października br. o godz. 17.00 na prelekcję pt. "II powstanie śląskie i plebiscyt". Prelekcja odbywa się w ramach cyklu "Akademia po Szychcie 2020. 100-leciee Powstań Śląskich 1919-1920-1921". Wykład poprowadzi p. Michał Cieślak.

 

Miejsce: Zabrze, sala konferencyjno-restauracyjna Hostelu „Guido” przy ul. 3 Maja 93a.

 

Ze względu na obowiązujący stan epidemii, liczba słuchaczy ograniczona jest do 20 osób. Prosimy o wcześniejsze potwierdzenie obecności tel. 32 630 30 91 w. 4037, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Obowiązuje zasłanianie nosa i ust podczas prelekcji.

 

internetowe

 

 

 Biala Jaskolka Jacek Taran

 

Już 23 października o 18.00 zapraszamy do Café Sztolnia na promocję książki Jacka Tarana „Biała Jaskółka”

 

Biała Jaskółka" to wydana przez wydawnictwo Nad Fosą powieść fantasy dla młodzieży powyżej 12 roku życia. Powieść w baśniowy sposób porusza aktualne problemy - migracje ludów, kryzys klimatyczny i uchodźczy, a przy tym odwołuje się do tak uniwersalnych wartości jak solidarność, empatia, przyjaźń.

 

Autorem książki jest Jacek Taran, współpracownik i dziennikarz Tygodnika Powszechnego, fotoreporter, nauczyciel akademicki UJ. 

 

Czternastoletnia Julia Marzec, wychowanka sierocińca, w dramatycznych okolicznościach trafia do magicznej krainy Arkaland, gdzie spada na nią zadanie na pozór przerastające jej siły i zdolności. Dziewczynka podejmuje się jego wykonania, przeczuwając, że dzięki temu uda się jej odkryć własną tożsamość, poznać swoje pochodzenie i przeznaczenie. Warstwa fabularna to jednak tylko pretekst do ukazania problemów tkwiących o wiele głębiej.

 

W ramach baśniowej wędrówki toczy się walka nie tylko o przetrwanie wyimaginowanej krainy i jej mieszkańców, ale przede wszystkim o wartości nadrzędne – solidarność, szacunek dla mniejszości, przyjaźń, lojalność. Autor w sugestywny sposób odwołuje się do problemów współczesnego świata – na kartach książki znajdziemy kryzysy emigracyjne, kryzys klimatyczny, starania o przetrwanie tradycji i towarzyszących jej obrzędów.

 

2 Brama Wiatrow 300dpi

 

Kilka dni temu odbyła się uroczysta premiera książki. Link do relacji - https://www.facebook.com/watch/?v=975641352911198&extid=EULJuNpgpc3Uk6vz

Pierwsze reakcje czytelników, które do nas docierają, są bardzo entuzjastyczne.

 

O tej debiutanckiej pozycji tak piszą Biserka Čejović (literaturoznawczyni, publikuje w "Magazynie - Książki do czytania" ) oraz Marina Hulia, działaczka społeczna, laureatka nagrody im. Ireny Sendlerowej.

 

Czułość Jacka Tarana wobec opisywanej, fantastycznej rzeczywistości to jednocześnie czułość wobec nas, czytelników, żyjących współcześnie, zmagających się z prozą życia. Powieść, pisana w dobie pandemii, przekazuje wartości, które mogą nam pomóc w przetrwaniu. Jakie to wartości? Te, co zazwyczaj: solidarność, przyjaźń, przyzwoitość i miłość.

   Biserka Čejović

 

Książka „Biała Jaskółka” w baśniowy sposób porusza ważne współcześnie tematy – dzieci skazanych na ucieczkę z ojczyzny, dzieci ofiar wojen i kataklizmów. W magicznym zwierciadle tej powieści odkrywamy nasz codzienny świat z jego bolączkami i problemami. Ta książka to przygoda, która nas zmienia i pokazuje czym jest mądrość i dobroć.

   Marina Hulia, laureatka nagrody im. Ireny Sendlerowej.

 

Dajcie się zabrać w tę podróż na krańce świata, poznajcie Julię i pokochajcie ją, bo na to zasługuje.

 

 

 

29 września br. odbyła się prelekcja pana Romana Adlera pn. "Społeczne podłoże Powstań Śląskich". Była ona prezentowana w ramach cyklu "Akademia po Szychcie" 100-LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH 1919-1920-1921.

 

Prezentację możesz pobrać TUTAJ.

 

Przypominamy, że w najbliższym czasie, z cyklu Akademia po Szychcie odbędą się prelekcje: 

  • środa, 28 październka, II powstanie śląskie i plebiscyt; Michał Cieślak
  • wtorek, 24 listopada: Poparcie katolickiej części mniejszości niemieckiej dla powstań i polskiej akcji plebiscytowej, Roman Adler.

 

Dobiegają końca prace związane z remontem muzealnego taboru wąskotorowego.

 

Parowóz typu Las po zakończonym procesie piaskowania został w pierwszej kolejności pokryty farbami antykorozyjnymi. Na nie naniesione zostały kolory docelowe. W chwili obecnej parowóz czeka na zamontowanie skrzyń wodno-węglowych oraz budki maszynisty.

 

IMG 5907 m

 

Wagon służący do przewozu ładunków masowych został oczyszczony z rdzy, a jego większa część pomalowano farbami chroniącymi przed korozją. Wagon do transportu ładunków długich jest obecnie oczyszczany z rdzy.

 

IMG 5923 m

 

Finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prace konserwacyjno-remontowe zakończone zostaną w październiku bieżącego roku.

 

Więcej informacji o projekcie znajdziesz TUTAJ.

 

logo1logo2MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4 Pokłady Kultury eufortum 125.100 05 Platan GrnolskiePGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTaxi WestPOT 2017 2 logo Planet Cinema famur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW katowice airport logo

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.