GuidoSztolnia 1

logo1logo2Logo UE z napisem 600x196

 

CARBON2024 wszyscy kwadrat

 

CARBON Silesia Festival to niewątpliwie jedna z najciekawszych pozycji na festiwalowej mapie Polski. Nie tylko za sprawą lokalizacji – zrewitalizowanej, postindustrialnej przestrzeni Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, dzięki której brzmienia muzyki elektronicznej osiągają zupełnie nowy wymiar, lecz także za sprawą umiejętnie budowanego line-up’u. A ten właśnie wzbogacił się o kolejnych, mocnych artystów.

 

Już pierwsze ogłoszenie, które pojawiło się w oficjalnych komunikatach kilka tygodni wcześniej, było dużym wydarzeniem dla fanów muzyki elektronicznej i solidną zapowiedzią nadchodzącej edycji. Tacy artyści jak Vitalic, NTO, Goldie czy Nick Curly to gwiazdy światowego formatu, którzy nie bez przyczyny zrzeszają wokół siebie setki tysięcy fanów, również w Polsce. Występy tych artystów bez wątpienia będą stanowiły o wyjątkowości nadchodzącej edycji. Obecność niemniej istotnych Rex The Dog, Zero T czy Medic MC również wzbudziła ogromne zainteresowanie i pewność, iż będą to unikalne i fascynujące doświadczenia audio-wizualne. Całość pierwszego ogłoszenia dopięło zacne grono artystów z naszej rodzimej sceny muzycznej, w tym m.in. elektroniczni Beskres, hipnotyzujący Jazxing, surowi, lecz romantyczni Jeszcze, emocjonalna Ptakova, synth-pop’owi We Draw A czy house’owy Weikum.

 

14 i 15 czerwca 2024, w Sztolni Królowa Luiza nastąpi muzyczne uderzenie, a to za sprawą jednej z najsłynniejszych elektronicznych formacji – duetu Röyksopp. Nie sposób ocenić ich wkładu w kierunek i rozwój muzyki elektronicznej, a także wpływu na innych wykonawców. Od ponad 20 lat tworzą i występują na najwyższym poziomie oraz inspirują fanów w Polsce i na świecie. Występ Röyksopp w industrialnej przestrzeni Sztolni Królowa Luiza z pewnością będzie niezapomnianym i wyjątkowym wydarzeniem, którego nie można przegapić.

 

Do lineup’u 2024 dołącza inna skandynawska legenda – zespół GusGus, który w wyjątkowy, wręcz eksperymentalny sposób łączy różne gatunki muzyczne. W ponad 30-letniej działalności tej grupy, zetknąć się można z elementami house'u, techno, trip-hopu i innych gatunków, co czyni twórczość i występy zespołu tak ekscytującymi. Co warto podkreślić, GusGus do Zabrza przyjadą w pełnym, koncertowym składzie. Usłyszymy i zobaczymy również Luke’a Alessi, australijskiego producenta i DJ-a, który w ramach obecnego tourné po raz pierwszy odwiedzi polską publiczność, właśnie na CARBON Silesia Festival. Fani grupy Catz ‘n Dogz nie będą rozczarowani – znany i uwielbiany duet ponownie wystąpi na festiwalu, a jak powszechnie wiadomo, ich występ zawsze gwarantuje doskonałą zabawę w stylu house, na światowym poziomie. Podobnie, jak występ Charlie – krakowskiej producentki, DJ-ki i perfomerki, która w swojej karierze słusznie zdobyła niemałe grono wielbicieli. Obecny na scenie CARBON Sielsia Festival będzie również Edvvin – to pochodzący z Warszawy DJ i producent, który za swoje występy i produkcje doceniony został przez wielu odbiorców elektroniki, a także dostrzeżony przez brytyjski magazyn Mixmag. W ten letni, czerwcowy weekend temperaturę wydarzenia podniesie dodatkowo duet Ikarvs – choć obecny na muzycznej scenie od niedawna, zdołał już dość mocno zaskarbić sympatię wielu miłośników muzyki elektronicznej, głównie za sprawą występów na żywo, o czym przekonamy się podczas 4 edycji CARBON Silesia Festival. Obecny na scenie festiwalu będzie także pochodzący ze Śląska DJ, producent i perfomer – Kuba Sojka, którego występ na żywo będzie gratką zarówno dla tych, którzy szukają mocnych brzmień, jak również dla miłośników techniki syntezy dźwięku. Drugie ogłoszenie zamyka Zamilska – wszechstronnie utalentowana artystka, która w fantastyczny sposób potrafi wzbudzić niepohamowany entuzjazm u każdego, prawdziwego fana muzyki elektronicznej.

 

Więcej o festiwalu i bilety znajdziecie na - https://carbonfestival.pl/

 

CARBON Silesia Festval to nie tylko wydarzenie muzyczne, to wydarzenie pełne INICJATYW.

 

CARBON Inicjatywy to wydarzenia około festiwalowe, które wraz z muzycznym line-up’em nadają całości niepowtarzalnego charakteru. Wszystkie dostępne są dla uczestników CARBON Sielsia Festival w ramach zakupionego karnetu lub, w wybranym zakresie, w mediach społecznościowych i na stronie www wydarzenia.

 

CARBON Academy to to hub edukacyjny, którego celem jest szerzenie wiedzy w zakresie szeroko pojętej muzyki elektronicznej, produkcji muzycznej, technik miksowania, w tym również zbliżenie odbiorców z aspektami życia zawodowego ludzi związanych z branżą muzyczną. Inicjatywa powstaje we współpracy organizatora CARBON Silesia Festival z muzykami, promotorami, specjalistami z branży muzycznej, techniki dźwiękowej a także z Virtual Geisha DJ LAB. W ramach tej inicjatywy, organizatorzy pragną przybliżać publiczności wszelkie aspekty związane z szeroko pojętą kulturą klubową oraz muzyką elektroniczną, która w ostatnich niemal 20 latach na dobre zakorzeniła się w kulturze masowej. Na łamach Carbon Academy, oprócz warsztatów i seminariów, odbywających się podczas trwania festiwalu, prezentowane będą materiały, publikacje, wywiady oraz wszelkiej maści ciekawostki, dzięki którym dowiemy się więcej o fascynującym świecie muzyki elektronicznej i klubowej. Więcej na https://www.carbonfestival.pl/academy

 

CARBON Art Zone to inicjatywa, która przeniesie uczestników festiwalu na moment do świata szeroko rozumianej sztuki. Ma na celu promowanie twórczości artystycznej w zakresie sztuk wizualnych, w skład których wchodzą m.in. malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika oraz fotografia, idealnie komponujących się z unikalną architekturą Sztolni Królowa Luiza. Prace twórców współpracujących z organizatorami festiwalu, prezentowane są w wyodrębnionych podczas trwania festiwalu pomieszczeniach Muzeum, dzięki czemu dostępne są dla szerokiej publiczności festiwalowej. Więcej na https://www.carbonfestival.pl/art-zone

 

Fresh Faces to scena muzyczna, która powstała we współpracy CARBON Silesia Festival oraz Virtual Geisha DJ LAB. Jest to przestrzeń dla młodych artystów, producentów, Djów i performerów, którzy pragną zaprezentować swoje talenty szerszej publiczności. Inicjatywa Fresh Faces wystartowała w 2023 roku przy okazji III edycji CARBON Silesia Festival i w ciągu dwóch dni, na scenie Fresh Faces wystąpiło sześcioro adeptów Virtual Geisha DJ LAB – Balensiaga, BeBopKid, D’una, Hipstra, Iris oraz NN, którzy zaprezentowali swoje umiejętności publiczności festiwalowej. Więcej na https://www.carbonfestival.pl/fresh-faces

 

Zwiedzanie Muzeum to unikalna inicjatywa, skierowana do uczestników CARBON Silesia Festival. Zwiedzanie muzeum w trakcie trwania festiwalu to niepowtarzalna okazja do przeżycia niezapomnianej, podziemnej przygody w liczących sobie setki lat korytarzach, Dlatego też podczas trwania festiwalu, ponad 10 km podziemnych tras czekać będzie na uczestników, ukazując skarby górnictwa. Niekończące się pokłady atrakcji gwarantowane - przejazdy górniczymi kolejkami, zjazd szolą 320 metrów pod ziemię, spacer chodnikiem w całości wykutym w węglu i inne. 
Więcej na https://carbonfestival.pl/zwiedzanie-muzeum/

 

 

 
INDUSTRIADA 2024 MS grafiki na ta tlo wydarzenie 02
 
Wielkimi krokami zbliża się najbardziej pomarańczowe wydarzenie w Polsce — INDUSTRIADA 2024!🧡

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jako Operator również dołącza do świętowania 15-lecia INDUSTRIADY i z tej okazji przygotowaliśmy dla Was niekończące się pokłady atrakcji w Sztolni Królowa Luiza, Kopalni Guido!

 

Wybierzcie się z nami do naszych, magicznych podziemi i usłyszcie huk maszyn, odkryjcie podziemne korytarze, przeżyjcie niezapomnianą podróż w czasie i popłyńcie najdłuższym, podziemnym spływem w całej Europie!

 

Wszystkie szczegóły wraz z biletami znajdziecie na naszej stronie: https://podziemnaprzygoda.pl/shop?type=TOUR

 

A gdy już wyjdziecie na powierzchnię, zostańcie z nami na dłużej! Warsztaty, animacje sportowe, zabawy, dmuchańce i inne czekają na Was w Parku 12C i/lub w zlokalizowanej tuż obok Wieży Ciśnień – Carboneum!

 

 NA KONIEC WIELKI FINAŁ 15. URODZIN INDUSTRIADA 2024  W STREFIE CARNALL SZTOLNI KRÓLOWA LUIZA! 

 

* Radosne animacje, które poprowadzi Lufcik na korbkę z udziałem gościa specjalnego — PANA KLEKSA

* Performance „Pomarańczowy zawrót głowy!”

* Występ Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

* Urodzinowy Tort

 

UWAGA! NIESPODZIANKA WIECZORU! 🌟

Koncert Witajcie w NASZEJ BAJCE!

Wystąpią Dawid Tyszkowski i gościnnie Mery Spolsky i Zalia

 

Nie możecie przegapić wspólnego świętowania! 🥳

 

Pełen program na stronie:

www.industriada.pl/program

 

ZAPRASZA MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO WOJCIECH SAŁUGA

 

WYDARZENIE SLIDER

 

Już po raz czwarty, w najbardziej industrialnym miejscu w kraju, odbędzie się Carnall Festival!

 

Zapraszamy na kolejną odsłonę najbardziej industrialnego festiwalu w Polsce.

W lipcu i sierpniu 2024 w Zabrzu, w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza, w ramach Carnall Festivalu, zagrają artyści, których muzyka potrafi łączyć pokolenia.

Tego lata na festiwalowej scenie pojawią się różne style i gatunki.

Każdy, kto zagości w tym wyjątkowym miejscu, znajdzie coś dla siebie. To tutaj tradycja i przemysłowe dziedzictwo miesza się z nowoczesnością!

 

07.07.2024

Daria ze Śląska / Natalia Szroeder

21.07.2024

O.S.T.R. / Fisz Emade

04.08.2024

Oskar Cyms / Patrycja Markowska

25.08.2024

Young Igi / Otsochodzi / Daria Zawiałow

 

W letnie wieczory nie zabraknie także gorących imprez tanecznych, więc aby być na bieżąco, obserwujcie nasze profile w social mediach.


Bilety dostępne na stronie - https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/carnall-festival

BĘDZIE GŁOŚNO!

 

Link do naszych social mediów:

https://www.facebook.com/carnallfestival/

https://instagram.com/carnallfestival

 

 

IMG 4310 01 

 

Kopalnia Guido zaprasza wszystkich chętnych, którzy pragną doświadczyć wyjątkowego przeżycia mszy świętej 170 metrów pod ziemią. W KAPLICY ŚWIĘTEJ BARBARY – patronki górników, odprawiane są msze św. przy różnych ważnych okazjach, a także na życzenie grup odwiedzających kopalnię.

 

Najbliższa MSZA ŚW. odprawiona zostanie w niedzielę, 16 czerwca 2024 o godz. 17:00.

 

Informacje dodatkowe:
Rezerwacja miejsca pod nr. tel. 32 271 40 77.
Zjazd na poziom 170 przed mszą św. o godz. 16.30.
Opłata za zjazd na poziom 170 m – 10,00 zł.

 

 

 

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przyznała tytuł Promotor Polski ze Śląska. Wśród uhonorowanych jest Bartłomiej Szewczyk dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Wydarzenie odbyło się 8 maja, w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

KAKA.media TERAZ POLSKA 2R3A2757

 

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od 30 lat organizuje dla firm Konkurs „Teraz Polska” na najlepsze produkty, usługi i innowacje. W 2017 roku zainicjowany został program „Promotor Polski”. Wykorzystując regionalne kongresy i wydarzenia odbywające się w różnych częściach Polski Fundacja wyróżnia ludzi związanych z danym regionem, których osiągnięcia na polu kulturalnym, naukowym lub biznesowym mają wpływ na pozytywny wizerunek naszego kraju. Należy promować tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i sukcesy, także te lokalne, przyczyniają się do umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju.

 

– Wizerunek Polski to nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim – ludzie. Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju – powiedział Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

 GOTOWE03

 

Bartłomiej Szewczyk - Historyk z wykształcenia, od 2011 r. Dyrektor Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido – od 2013 - Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Z powodzeniem realizuje przedsięwzięcia, nie mające swych odpowiedników nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami, związane z rewitalizacją, nadaniem nowych funkcji, udostępnianiem i popularyzacją cennego dziedzictwa kultury górniczej Zabrza. Efekty jego działalności odbijają się szerokim echem zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

 

Za główny cel zawodowy Bartłomiej Szewczyk postawił sobie utworzenie w Zabrzu ośrodka kultury i turystyki górniczej o znaczeniu europejskim. Jednym z jego pierwszych działań było przygotowanie i przeprowadzenie w 2013 r. procesu połączenia dwóch zabrzańskich instytucji kultury: Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido i dawnego Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (którego oddziałem był Skansen Górniczy Królowa Luiza – obiekt związany z jedną z najstarszych na Śląsku kopalń węgla kamiennego). Tym samym rozpoczęto proces, mający na celu ratowanie przemysłowego dziedzictwa miasta i budowanie ośrodka o znaczeniu europejskim.

 

Bartłomiej Szewczyk zarządza dziś wyjątkową instytucją, będącą jednocześnie muzeum, instytucją kultury, atrakcją turystyczną i ośrodkiem edukacyjnym a przy tym… zakładem górniczym, podlegającym ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze (m.in. z 4 czynnymi szybami kopalnianymi). Na Muzeum składają się bowiem dwa unikatowe w skali Europy kompleksy poprzemysłowe – Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza. Zrewitalizowana infrastruktura naziemna (ponad 30 obiektów w 4 lokalizacjach na terenie miasta) i podziemna (w tym ponad 10 km tras w podziemnych wyrobiskach z wciąż działającymi maszynami – atrakcja bez odpowiedników w całym świecie!) są bazą do prowadzenia bogatej działalności edukacyjnej, turystycznej i kulturalnej. Oferta obejmuje zarówno unikatowe trasy podziemne (w tym najstarsze w Europie węglowe podziemia udostępnione turystom) jak i atrakcje plenerowe (wśród nich Strefa Carnall, w której zachowano niemal kompletny system zabudowań kopalnianych z autentycznym wyposażeniem). Nie ma w Europie drugiego takiego miejsca, dedykowanego historii i dziedzictwu „czarnego węgla”. Równolegle z ruchem turystycznym w postindustrialnych przestrzeniach Muzeum organizowane są liczne koncerty, spektakle, przedstawienia teatralne, wystawy. Muzeum cieszy się rosnącym zainteresowaniem branży eventowej. Liczba odwiedzających instytucję stale rośnie, w 2022 r. było to ponad 200 tys. osób. Tak bogata oferta jest efektem prac rewitalizacyjnych, prowadzonych od lat na niespotykaną w Europie skalę.

 

KAKA.media TERAZ POLSKA 0X1K0069

 

- To ogromny zaszczy odbierać wyróżnienie Promotora Polski. Dziękuję w imieniu całego zespołu pracowników, współpracowników i partnerów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, ludzi, którzy stworzyli i rozwijają tę instytucję . Mam nadzieję, że codzienną pracą przyczyniamy się do utrwalenia historii i dziedzictwa Górnego Śląska. – powiedział dyrektor Bartłomiej Szewczyk chwilę po odebraniu wyróżnienia.

 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05  PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconelogo weglokoks

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.