Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu rozpoczęło udział w międzynarodowym projekcie DIGI CONTENT, dofinansowanym ze środków programu INTERREG Unii Europejskiej. W dniach 24-25 czerwca pracownicy Muzeum, Joanna Pierchała i Krzysztof Herner, uczestniczyli w spotkaniu rozpoczynającym projekt, które zorganizował lider projektu: Comunidade Intermunicipal da Região de Coimbra.
W ramach projektu DIGI CONTENT wypracowane zostaną standardy digitalizacji zasobów dziedzictwa kulturowego i sposoby ich wykorzystania np. do produkcji audio-wizualny (w tym do XR, VR) oraz do dalszej budowy kreatywnego ekosystemu, który w przypadku naszego Muzeum jest skupiony wokół dziedzictwa przemysłowego na Śląsku.
Projekt w liczbach:
- Całkowity budżet: budżet w wysokości 1 670 365 EUR
- Daty realizacji: 1 maja 2025 r. – 31 lipca 2029 r.
- Konsorcjum składa się z 9 partnerów z Portugalii, Grecji, Litwy, Węgier, Polski, Irlandii i Macedonii Północnej.
Więcej informacji: https://www.interregeurope.eu/digi-content
Na spotkaniu inaugurującym w Portugalii i w gronie partnerów oraz ekspertów z branży przemysłów kreatywnych z różnych krajów, dzieliliśmy się naszymi doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie digitalizacji dziedzictwa poprzemysłowego. Dzięki jednemu z najbardziej zaawansowanych laboratoriów digitalizacji w Europie, którym dysponuje nasze Muzeum, kopalnie są skanowane laserowo, rejestrowane z powietrza za pomocą dronów, fotografowane i badane pod kątem dokumentacji historycznej w celu stworzenia jak najdokładniejszych artefaktów historycznych z danymi cyfrowymi. Efekty naszej pracy są z powodzeniem wykorzystywane przez przedstawicieli branży kreatywnej, a wypracowane przez nas standardy stanowią punkt wyjścia do ulepszania Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego 2030 – Inteligentne Śląskie (wraz z UMWŚ, który jest również partnerem projektu).
W ciągu tych dwóch intensywnych dni poznaliśmy wszystkich partnerów projektu oraz adresowane przez nich instrumenty polityki, ściśle związane z sektorem branży kulturalnej i kreatywnej. Wizyta w Portugalii była dla nas doskonałą okazją do prezentacji projektów realizowanych w Muzeum, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Była to również okazja do wymiany wiedzy i inspiracji do dalszych działań na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa przemysłowego w nowoczesnych formach, z uwzględnieniem wyzwań, również formalno-prawnych, jakie te ze sobą niosą. W ramach projektu, oprócz wielu działań wymiany doświadczeń i pracy wraz z UMWŚ nad wzmocnieniem wspomnianego powyżej instrumentu polityki lokalnej, będziemy również organizatorem finałowej konferencji DIGI CONTENT.
#InterregEurope #DigiContent
CIMRL - Comunidade Intermunicipal da Região de Leiria
Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség
Regional Development Fund of RWG
Computer Technology Institute and Press “DIOPHANTUS” (CTI)
CREW
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Lietuvos inovacijų centras / Lithuanian Innovation Centre (LIC)
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Cláudia Pernencar, PhD
Gustavo Reis
Polytechnic of Leiria
Startup Leiria
Sound Particles
Centro de Interpretação da Batalha de Aljubarrota (CIBA)
Mosteiro da Batalha | Monastery of Batalha