GuidoSztolnia 1

logo1logo2Logo UE z napisem 600x196

 

Projekt szkoleniowy skierowany do osób zainteresowanych edukacją kulturalną w obszarze dziedzictwa przemysłowego regionu. 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu rozpoczęło realizację projektu współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Kadra Kultury Na Poziomie". Głównym celem przedsięwzięcia jest profesjonalizacja przewodników i przewodniczek oraz twórców oferty kulturalnej / animatorów działań kulturalno-edukacyjnych działających w obszarze kultury przemysłowej. Realizacji celu służyć będzie przeprowadzenie cyklu warsztatów poszerzonych o opracowanie nowych produktów kulturalnych w postaci lekcji tematycznych i ścieżek edukacyjnych. Zwieńczeniem działań będzie praktyczne wykorzystanie umiejętności nabytych przez uczestników i uczestniczki szkoleń do przeprowadzenia – przy wsparciu coacha – lekcji tematycznych i/lub ścieżek edukacyjnych dla minimum 600 osób. Należy przy tym podkreślić, że przygotowane w ramach projektu lekcje tematyczne i ścieżki edukacyjne skierowane będą do szerokiego grona adresatów, w tym do dzieci i młodzieży oraz osób defaworyzowanych (osób niepełnosprawnych, starszych). Zakłada się, że podniesienie kompetencji przewodników i przewodniczek oraz twórców oferty kulturalnej / animatorów pozwoli sprostać wyzwaniom, jakie niesie ze sobą tworzenie nowoczesnej oferty kulturalno-edukacyjnej i kierowanie jej do różnorodnych grup odbiorców, a projekt – dzięki poszerzeniu i uatrakcyjnieniu oferty działań kulturalnych i edukacyjnych Muzeum – przyczyni się do zwiększenia dostępności i przystępności obiektów przemysłowych.

 

Grupa docelowa projektu składać się będzie z 30 osób pracujących w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz 30 kandydatów i kandydatek do pełnienia roli przewodników i przewodniczek. Każda z czterech 15-osobowych grup uczestników i uczestniczek projektu weźmie udział w cyklu warsztatów obejmującym następujące tematy:
• Przemysłowe dziedzictwo kulturowe regionu – wykład oraz praktyczne zajęcia w terenie (2 x 8 godzin szkoleniowych)
• Edukacja kulturalna w praktyce. Tworzenie scenariuszy lekcji tematycznych i zajęć warsztatowych z elementami gier i zabaw twórczych (8 godzin szkoleniowych)
• Elementy psychologii poznawczej w działaniach edukacyjno-kulturalnych. O wizycie w muzeum / obiekcie z punktu widzenia zwiedzającego (8 godzin szkoleniowych)
• Elementy psychologii komunikacji. O budowaniu relacji ze zwiedzającym / odbiorcą działań edukacyjno-kulturalnych (8 godzin szkoleniowych)
• Dzieci i młodzież, grupy defaworyzowane (m.in. niepełnosprawni, osoby starsze) jako szczególne grupy w edukacji kulturalnej (8 godzin szkoleniowych)

Ponadto grupa twórców oferty kulturalnej / animatorów działań kulturalno-edukacyjnych weźmie udział w warsztacie pt. „O kreatywnym i zgodnym z potrzebami odbiorców tworzeniu wystaw i ścieżek edukacyjnych" (2 x 8 godzin szkoleniowych).

 

Praktyczna weryfikacja nabytej wiedzy i umiejętności nastąpi podczas przeprowadzenia przez każdego uczestnika i każdą uczestniczkę projektu lekcji tematycznej lub ścieżki edukacyjnej z udziałem grupy około 10 osób – dzieci, młodzieży, osób starszych, osób niepełnosprawnych etc. Wszystko to będzie miało miejsce pod okiem eksperta (coacha), który w sposób profesjonalny doradzi i podda ocenie przeprowadzone działania z zakresu edukacji kulturalnej.

 

Udział w projekcie jest bezpłatny. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji zostaną zamieszczone wkrótce.

 

Certyfikat ukończenia projektu pn. „Kadra Kultury Na Poziomie" będzie stanowił dodatkowy atut w przypadku starania się o pracę w Muzeum Górnictwa Węglowego na stanowisku przewodnika lub przewodniczki.


Kontakt:
Anna Antoniak-Tannenberg, Agata Muszyńska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 630 30 91

MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05 Platan PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconeWWW 1

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.