• Wartość projektu: 156 570,00 zł
  • Wysokość dofinansowania MKiDN: 90 000,00 zł
  • Okres realizacji: od 2018-06-04 do 2018-12-31

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zadanie jest realizowane w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, priorytet Wspieranie działań muzealnych. Dotyczy realizacji interdyscyplinarnego projektu wystawienniczo – badawczo – wydawniczego. Celem projektu jest zaprezentowanie dorobku amatorskiego ruchu plastycznego w województwie śląskim oraz zebranie w jednej publikacji – katalogu wystawy – informacji na temat grup plastycznych działających pod szyldem tego ruchu. Projekt przewiduje również organizację wystawy czasowej pod nazwą: „Stulecie amatorskiego ruchu plastycznego w województwie śląskim”, która będzie zaprezentowana w Strefie Biznesu na Stadionie Górnika Zabrze w Zabrzu. Na wystawie wyeksponowane zostaną dzieła twórców intuicyjnych zrzeszonych w grupach plastycznych działających w województwie śląskim w okresie ostatnich stu lat. Założeniem wystawy jest prezentacja jak największej liczby amatorskich grup plastycznych – tak historycznych, jak i współczesnych – poprzez prace ich członków. Ekspozycja ma obrazować różnorodność technik, poziomów artystycznych oraz podejmowanych przez twórców intuicyjnych tematów. Efektem zadania będzie katalog złożony z drukowanego tekstu plus płyta DVD ze zdjęciami prac i działania (warsztaty, spotkania edukacyjne) upowszechniające wiedzę o twórczości intuicyjnej w niekonwencjonalny sposób. Dodatkowo w Galerii Szyb Wilson w Katowicach w ramach promocji wystawy głównej zaplanowano prezentację 20 dzieł twórców intuicyjnych  ze zbiorów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Wernisaż  wystawy 18.10.2018 godzina 17:00.

Wystawa czynna od 19.10.2018 – 30.11.2018

Miejsce; Stadion Górnika Zabrze – Strefa Biznesu