Zapraszamy do rodzinnej zabawy w przestrzeni industrialnej czyli warsztaty w ramach wystawy Stulecie amatorskiego ruchu plastycznego w województwie śląskim...

Kim był Holesz Ludwik? To   samorodny artysta-malarz i rzeźbiarz, górnik z kopalni „Moszczenica” (ur. 11 sierpnia 1921 w Szerokiej, zm. 13 lutego 1999 w Świerklanach Dolnych).

Holesz zaczął malować na początku lat pięćdziesiątych, pełną dojrzałość artystyczną osiągnął około piętnaście lat później.

Był samoukiem, pracował w izolacji, nie ulegając jednocześnie wpływom środowisk plastycznych ani modom panującym w tzw. „sztuce wysokiej”.

Praca w kopalni stała się dla niego inspiracją artystyczną. Pod ziemią natknął się na odciśnięte w węglu ślady pradawnych roślin, które stały się jego pierwszą inspiracją. W oparciu o te znaleziska zaczął tworzyć pierwsze obrazy. Początkowo czarno-białe, później charakteryzujące się feerią intensywnych barw.

Holesz posługiwał się kolorem w sposób bardzo żywiołowy, w jego obrazach uderza niezwykła wrażliwość kolorystyczna.

To właśnie twórczość artysty będzie dla nas inspiracją na naszych warsztatch.

Uczestnicy najpierw wykonają odbitki z kartonu na podstawie symetrycznych matryc,  Następnie sylwety te uzupełnimy w detale: oczy, łuski i pazury, w taki sposób, by powstały nieistniejące stworzenia pełne ekspresji.

Powstaną więc jaszczury i węże pełzające na całej powierzchni kartonów.

Druga cześć działania będzie polegała na wycinaniu form z kolorowego papieru roślin.

Na koniec połączymy prace uczestników w jeden format, powstanie więc ogromna kraina zwierząt i roślin. Będzie ona dynamiczna i kolorowa.

Wykorzystamy różne zabiegi artystyczne: symetrię osiową, symetrię wieloosiową, odbitki graficzne, pracę metodą punktową i wycinankę. Sięgniemy do wyobraźni uczestników nawiązując do ornamentu.

Całość dopełnią opowieści uczestników , którzy wymyślą swoje historie i nadają całemu dziełu tytuł. Połączymy zatem formy plastyczne i literackie.

MGW.K.178

MGW.K.179

Serdecznie zapraszamy już 10 listopada w godzinach 13.00- 15.00,

Miejsce: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Wystawa „Kopalnia Edisona” – ul. Wolności 408, 41-800 Zabrze,