Miło nam poinformować, że Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pozyskało 200 000,00 złotych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt pn. Modernizacja podziemnych komór Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu celem przystosowania do działalności edukacyjnej. 7 sierpnia 2020 roku podpisano umowę dotacyjną.

To dla nas cenne wsparcie i wielka radość. W ramach dotacji zrealizowany zostanie remont dwóch podziemnych pomieszczeń Sztolni. Jedna z komór zostanie zaadaptowana na edukacyjną pracownię polisensoryczną, kolejna zostanie przekształcona w toaletę. Wykonane zostaną: dokumentacja projektowa niezbędna do realizacji zadania i dokumentacja powykonawcza, prace modernizacyjne (w tym m.in. izolacja i tynkowanie ścian, wykonanie nowych posadzek, wymiana stolarki drzwiowej, instalacje elektryczne i oświetlenie, ogrzewanie, system wod-kan).

Projekt związany jest z konsekwentnie realizowanym planem utworzenia przez Muzeum, w oparciu o kompleks Sztolnia Królowa Luiza, wyjątkowego ośrodka edukacyjnego o znaczeniu ogólnokrajowym, opartego na poprzemysłowym dziedzictwie regionu, związanym z górnictwem węgla kamiennego. Jego realizacja umożliwi zwiększenie zakresu oferty, a także potencjalnego grona jej odbiorców.

Najważniejszą częścią projektu jest wykonanie prac budowlanych mających na celu adaptację pomieszczenia dawnej Karczmy Guibald na potrzeby edukacyjnej pracowni polisensorycznej, wspierającej możliwości prowadzenia zajęć z dziećmi zdrowymi, organizację nowych dodatkowych form zajęć i jeszcze ciekawsze formuły przekazywania wiedzy o kulturze, tradycjach i technicznych aspektach śląskiego górnictwa. Ale pracownia docelowo ma odpowiadać też wymaganiom zupełnie nowej dla Muzeum grupy odbiorców – tj. dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach - ze spektrum zaburzeń autystycznych, dysfunkcji uwagi oraz małej i dużej motoryki.

Dzięki realizacji zakresu rzeczowego projektu dzieci i młodzież zyskają miejsce nie mające swych odpowiedników bodaj w całym kraju, pozwalające na aktywne poznawanie kultury i tradycji śląskich, realizowanie zajęć muzycznych, a także manualnych, artystycznych czy budujących umiejętność współpracy w grupie. Co ważne, dzięki odpowiedniej aranżacji pomieszczeń oraz zastosowaniu, na późniejszym etapie, odpowiedniego wyposażenia, z przedmiotowej przestrzeni będą mogły korzystać dzieci u których zdiagnozowano zburzenia w spektrum autyzmu, zaburzenia uwagi oraz dysfunkcji motoryki małej i dużej. W pracowni będą mogły odbywać się też warsztaty plastyczne/ rękodzielnicze oraz zajęcia edukacyjne, stanowiące uzupełnienie zwiedzania podziemnych wyrobisk Sztolni Królowa Luiza w ramach dostępnej oferty edukacyjnej, jak również samodzielne zajęcia niezwiązane ze zwiedzaniem podziemi.

Pracownia polisensoryczna będzie miejscem, którego w aktualnej ofercie instytucji coraz bardziej brakuje. Jest odpowiedzią na sygnalizowane potrzeby nauczycieli i rodziców a także aktualne trendy w nowoczesnej edukacji, w których tak istotne są elementy aktywności młodych ludzi, pedagogiki przeżyć. Dodatkowo związana jest z aktywnością Muzeum na polu dbania o materialne i niematerialne dziedzictwo województwa.

Zakończenie realizacji projektu planuje się na grudzień 2020 roku. W przyszły rok Sztolnia Królowa Luiza wejdzie więc z większym zapleczem edukacyjnym, które umożliwi rozszerzenie zakresu realizowanych obecnie zajęć edukacyjnych i zaproszenie w fascynujące, zabrzańskie podziemia jeszcze większej liczby naszych młodych gości!

Całkowita wartość projektu wynosi 310 000,00 zł.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn 01 cmyk