GuidoSztolnia 1

logo1logo2

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza w sobotę, 12 września br. na spacer edukacyjny po miejscach, które opowiedzą jak zmieniała się przestrzeń w wyniku przemysłowej i politycznej działalności człowieka w XIX i XX w. Wycieczka pn. "Pogranicze - między Polską a Niemcami" organizowana jest z okazji tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

DSCF3063 m

 

Pięciokilometrowy spacer będzie symboliczną drogą wzdłuż dawnego pogranicza, gdzie spotyka się wschód z zachodem oraz dawny przemysł z naturą. Odwiedzimy miejsca, w których wiele się działo, miejsca, na których swoje piętno odcisnął przemysł i polityka wielkich mocarstw, miejsca, w których historia jest ukryta.

 

BISKUPICE edd plan m

 

Podczas spaceru zobaczymy z wysokości 300 m. n.p.m panoramę najstarszej dzielnicy Zabrza – Biskupic,

 

panorama biskupice m

 

Poznany historię rzeki Bytomki. Spojrzymy na dwie świątynie i familoki.

 

Budowa ksocioła biskupice

 

Zajrzymy do wnętrza XIX w. kamieniołomu, gdzie czas się zatrzymał i dziś przypomina karboński las, a także odwiedzimy dawny posterunek graniczny pomiędzy Polską, a Niemcami pamiętając, że każde miejsce ma swój życiorys.

 

kamieniolom BISK m

 

Przewodnikiem w tej drodze będzie historyk, wieloletni pracownik muzeum Dariusz Walerjański.

 

Należy pamiętać, że wycieczka będzie organizowana w reżimie sanitarnym. Zalecamy posiadanie maseczki zakrywającej nos i usta lub przyłbicy oraz odpowiedniego obuwia, ponieważ spacer będzie się odbywał po hałdzie i polnych ścieżkach.

 

Miejsce zbiórki: parking przy ulicy Trębackiej w Zabrzu-Biskupicach (godz. 10.45).

 

Długość trasy to ok. 5 km, czas wycieczki od godz. 11.00 do 13.30. 

 

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki, ul. G. Agricoli 2, 41-800 Zabrze, tel. 697 719 827, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Informatory EDD do pobrania TUTAJ.

 

logo1logo2MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4 Pokłady Kultury eufortum 125.100 05 Platan GrnolskiePGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTaxi WestPOT 2017 2 logo Planet Cinema famur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW katowice airport logo

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.