GuidoSztolnia 1

logo1logo2

 

W dniu 12.08.2020 roku została podpisana umowa darowizny z Fundacją ORLEN w wysokości 150 000 zł. Środki te będą stanowiły uzupełnienie dotacji, przyznanej na przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na modernizację i remont dwóch podziemnych pomieszczeń Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Jedna z komór zostanie zaadaptowana na edukacyjną pracownię polisensoryczną, kolejna zostanie przekształcona w toaletę. Głównym zakresem projektu jest wykonanie niezbędnych prac budowlanych w obydwu pomieszczeniach, umożliwiających ich wykorzystanie przez dzieci i młodzież. Projekt skierowany jest do grup szkolnych, co więcej, odpowiada wymogom zupełnie nowej grupy odbiorców – dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych – ze spektrum zaburzeń autystycznych, dysfunkcji uwagi oraz małej i dużej motoryki.

 

Dzięki środkom finansowym przyznanym przez Fundację ORLEN, obok podstawowych dla projektu prac budowlanych, będziemy mogli wzbogacić wyremontowaną pracownię polisensoryczna o kluczowe wyposażenie. Najważniejszym elementem wyposażenia pracowni będzie dedykowana tablica polisensoryczna. Znajdą się na niej różnego rodzaju elementy ruchome i manipulacyjne, służące stymulacji zmysłów u dzieci. Tablica będzie przedstawiać dwie równolegle istniejące na Górnym Śląsku przestrzenie: powierzchni i kopalnianych podziemi. W przystępny sposób będzie można przedstawić uczestnikom szeroko pojętą kopalnię: prace pod ziemią, geologię, techniki i zwyczaje Górnego Śląska. Wykorzystanie różnorodnych tekstur, faktur, deseni, elementów ruchomych i manipulacyjnych, dodatkowo wspierać będzie zdolności motoryczne i koordynacyjne młodych ludzi oraz stymulować ich zmysły.

 

Planuje się również zakup wyposażenia multimedialnego w postaci projektora interaktywnego typu magiczny dywan. To nowoczesne, innowacyjne rozwiązanie metodyczne, oparte na edukacji przez ruch i zabawę oraz wykorzystanie gier dydaktycznych (grywalizację). W ramach darowizny zostanie zakupiony też zestaw mebli (krzesła, szafy, szafki, regały magazynowe, pufki, wieszak).

 

Muzeum od lat prowadzi intensywne działania, by nie być jedynie punktem docelowym rekreacyjnych wycieczek szkolnych, ale uznanym na arenie ogólnopolskiej ośrodkiem edukacji kulturalnej, naturalnym i pozytywnie odbieranym w gronie nauczycieli i metodyków miejscem zdobywania wiedzy o kulturze, historii i tradycjach Śląska.

 

Zakończenie realizacji projektu planuje się na grudzień 2020 roku.

 

   Logo Orlen

 

 

logo1logo2MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4 Pokłady Kultury eufortum 125.100 05 Platan GrnolskiePGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTaxi WestPOT 2017 2 logo Planet Cinema famur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW katowice airport logo

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.