Festiwal plakat do internetu

5 i 6 września w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, ul. Wolności 408

Będziemy rozważać wszelkie drogi jakimi mogły potoczyć się poszczególne wydarzenia.
Ten festiwal to zabawa z pełnym szacunkiem dla historii.
W zeszłym roku skupialiśmy się na II Wojnie Światowej.
W tym roku tematem przewodnim jest Wojna Polska - Bolszewicka oraz stosunki Polsko Rosyjskie na przestrzeni lat.
W ramach Festiwalu Historii Alternatywnej odbędzie się koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, zobaczymy projekcję filmu "Poddasze" w reż. Macieja Sawickiego na motywach opowiadania Andrzeja Pilipiuka.
Gwoździem programu tegorocznej edycji Festiwalu jest spektakl "Czerwona Gorączka" w reż. Michała Białeckiego na motywach opowiadania o tym samym tytule Andrzeja Pilipiuka.

W programie Festiwalu m.in:

1. ŚWIAT BEZ KOMUNIZMU / Panel
Co było, gdyby po bitwie warszawskiej w 1920 roku, Piłsudski poszedł za ciosem i… ruszył na Moskwę.

// BLOK LATA 20., LATA 30.// WOKÓŁ WOJNY POLSKO-BOLSZEWICKIEJ i RELACJI POLSKO-SOWIECKICH

W.Harpula, J. Inglot, M.Domagała, K.Tracki, S.Koper

2. ROSJA – POLSKA - CZY ISTNIAŁA SZANSA NA ALTERNATYWNĄ HISTORIĘ NASZYCH RELACJI? / Panel
Polska – Rosja. Czy w momentach przełomów, istniała szansa na alternatywną historię naszych relacji?

A.Pilipiuk, J.Komuda, P.Langenfeld, A.Przechrzta, S.Koper, W. Harpula

3. 13:30 - 14:15
„WIZNA” – CO TAM SIĘ TAK NAPRAWDĘ ZDARZYŁO?
Premiera książki Jacka Komudy

Jacek Komuda

4.CO BY BYŁO, GDYBY W 1945 R. DOLNY ŚLĄSK POZOSTAŁ W RĘKACH NIEMIECKICH?
Alternatywne losy europejskich kolekcji dzieł sztuki i zbiorów muzealnych.

// BLOK. ALTERNATYWNE WERSJE ROKU 1945

Joanna Lamparska, Piotr Maszkowski

5.PROJEKCJA FILMU PODDASZE
Pokaz krótkometrażowego filmu „Poddasze” w reż. M. Sowilskiego na podstawie opowiadania A. Pilipiuka. Spotkanie z reżyserem i autorem.

M.Sowilski, A. Pilipiuk

Więcej na: http://alterhist.pl/program-wydarzenia-fha/

Zapraszamy również na:

Koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej
5go września o 17:00 w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, ul. Wolności 408

To kolejna odsłona Festiwalu Historii Alternatywnej. Zaprosiliśmy wspaniałych muzyków, którz grają dawne melodie polskiej
przedwojennej rewii i kabaretu.
Oni właśnie wprowadzą uczestników festiwalu w klimat lat 20.
Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu.

Zespół zagra piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona,
Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego,
wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka.
Warszawska Orkiestra Sentymentalna

warszawska orkiestra

Spektakl "Czerwona Gorączka"
5go września o 20:00 w Sztolni Królowa Luiza, ul. Wolności 408

To będzie prawdziwa REWOLUCJA TEATRALNA w Zabrzu.
 „Czerwona gorączka” w reżyserii Michał Białecki, jest adaptacją opowiadania Andrzeja Pilipiuka pod tym samym tytułem.
Akcja sztuki (jak i opowiadania) toczy się w rewolucyjnym Piotrogrodzie w roku 1919, zaraz po zdobyciu władzy przez leninowską partię bolszewików.
Nocami ktoś przemierza ulice miasta obcinając głowy wysokim dygnitarzom partyjnym.
Feliks Dzierżyński, zwierzchnik CZeKa wszczyna śledztwo...

Spektakl powstaje w niezwykle wymagającym ale historycznym miejscu. W Sztolni Królowa Luiza. Akcja rozgrywa się na trzech kondygnacjach zaadaptowanych na scenę. Widzowie zobaczą głównie aktorów Teatru Nowego w Zabrzu, które wspiera przedsięwzięcie. „Czerwona gorączka” jest kryminałem i to w jego jak najbardziej mrocznej postaci noir.

Teatr