W dniu wprowadzeniu stanu wojennego grupa ponad dwudziestu studentów Uniwersytetu Śląskiego poparła okupacyjny strajk w Hucie „Baildon”.

Studenckim protestem kierował Jan Jurkiewicz, wówczas wiceprzewodniczący Komisji Uczelnianej Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Właśnie na terenie Huty został zatrzymany 14 grudnia 1981 r.

Wspominając wydarzenia  sprzed 39 lat zapraszamy do pierwszego numeru „Czasypisma” z 2020 roku.

Na łamach periodyku  @Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach zamieszczono wspomnienie o zmarłym niemal roku temu oraz jeden z jego tekstów.

W przygotowaniu znajduje się także książka Jana Jurkiewicza „Górnicza Solidarność” w opracowaniu Tomasza Kurpierza i Jarosława Neji.

Publikacja ukaże się w 2021 roku we współpracy między IPN w Katowicach a Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Czasypismo