GuidoSztolnia 1

logo1logo2

 

26 09 2020 ZABRZE FotoJeremiAstaszow PRINT 53

 

Tegoroczna nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków trafiła do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za przedsięwzięcie Konserwacja parowej maszyny wyciągowej.

 

Nagrodzona, zabytkowa maszyna parowa znajduje się w strefie Carnall, w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.
Urządzenie to jest najlepiej zachowanym, najstarszym i jedynym w całej Europie przykładem kopalnianego wyciągu parowego z dwucylindrowym silnikiem bliźniaczym oraz tarczą cierną.
 
26 09 2020 ZABRZE FotoJeremiAstaszow PRINT 55

**

W województwie śląskim corocznie przyznawane są nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wyróżnienia stanowią jedną z istotnych form honorowania przez Województwo Śląskie autorów najbardziej wartościowych zjawisk w dziedzinie kultury naszego regionu, a także upowszechniania osiągnięć zarówno indywidualnych osób, jak i instytucji.

 

Nagrody to:

  1. Nagroda teatralna „Złote Maski" w województwie śląskim
  2. Nagroda im. Karola Miarki w województwie śląskim,
  3. Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców,
  4. Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury,
  5. Nagroda artystyczna Marszałka Województwa Śląskiego,
  6. Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku,
  7. Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków.

 

W składach komisji wskazujących kandydatów do tych wyróżnień biorą udział, poza przedstawicielami samorządu wojewódzkiego, również eksperci z różnych dziedzin kultury. Nagrodę artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego, nagrody dla młodych twórców oraz za upowszechnianie i ochronę dóbr  kultury, a także za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków wręcza się w ostatnim kwartale każdego roku. Nagrody są indywidualne lub zbiorowe, o charakterze pieniężnym lub honorowym.

 

26 09 2020 ZABRZE FotoJeremiAstaszow PRINT 63

 

logo1logo2MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4 Pokłady Kultury eufortum 125.100 05 Platan GrnolskiePGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTaxi WestPOT 2017 2 logo Planet Cinema famur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW katowice airport logoDB eps Przekonwertowanywpiib

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.