1 1

Informacja o otrzymanym dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Program Infrastruktura kultury 2021

Nazwa projektu: Zakup wyposażenia do mobilnego laboratorium dokumentacji dziedzictwa górniczego

Otrzymana kwota dofinansowania: 250 000,00

Celem projektu jest zwiększenie skuteczności ochrony i dokumentacji dziedzictwa na terenie Górnego Śląska oraz rozszerzenie oferty kulturalnej dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przy wykorzystaniu mobilnego laboratorium dokumentacji dziedzictwa górniczego. Do utworzenia laboratorium zaplanowano zakup samochodu do transportu niezbędnego sprzętu oraz wyposażenia. W ramach zadania zostanie zakupiony dron, sprzęt komputerowy, sprzęt fotograficzny i oprogramowanie do rejestracji danych. Zakupiony sprzęt pozwoli uzupełnić już istniejącą w Muzeum infrastrukturę do rejestracji danych przestrzennych- pracownia digitalizacji muzeum posiada dwa skanery laserowe 3D do pracy w terenie oraz niezbędne oprogramowania do odtworzenia skanów z „ziemi”, natomiast dokumentacja z drona umożliwi zastosowanie innowacyjnego podejścia do digitalizacji 3D z „ziemi i powietrza” obiektów poprzemysłowych o dużej wartości historycznej.

Logo MKDNiS kolorowe