GuidoSztolnia 1

logo1logo2

 

zdjecie 3

 

Dzieło Mariana Koniecznego, jeden z symboli Zabrza odnowiony. 

 

Już niedługo Barbórka, jedno z ważniejszych świąt nieodłącznie związanych z Górnym Śląskiem, symbolizujących tożsamość i odwołujące się do tradycji regionu. 

 

Podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym, także w tym planujemy rozpoczęcie muzealnych obchodów tego święta od złożenia kwiatów pod pomnikiem Braci Górniczej w Zabrzu, z towarzyszeniem orkiestry górniczej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W tym roku uda nam się to przy odnowionej rzeźbie.

 

zdjecie 4

 

Pomnik Braci Górniczej w Zabrzu stanowi symbol dziedzictwa i historii Zabrza, jako miasta górniczego, służący podtrzymywaniu pamięci związanej z tą gałęzią dziedzictwa i jednocześnie wiążący społeczność lokalną z przeszłością, z tożsamością miejsca, także w jego niematerialnym aspekcie. Pamięć po górnikach zatrudnionych w kopalniach węgla kamiennego na Górnym Śląsku, a przybyłych z różnych rejonów Polskich jest w mieście bardzo żywa. Pomnik jest symbolem zawodu niezwykle ważnego dla Zabrza i regionu.

 

Aktualnie wykreowana aranżacja placu, wyposażonego w eksponaty poświęcone górnictwu, tworzy w równym stopniu ekspozycję plenerową, jak i jest strefą jednoznacznie odnoszącą się do górniczego dziedzictwa miasta. Tym samym Pomnik Braci Górniczej wpisuje się zarówno w kontekst urbanistyczny jak i kulturowy miejsca.

 

W październiku br. ukończyliśmy proces kompleksowej konserwacji pomnika. Całość prac udało się wykonać dzięki dofinansowaniu ze środków pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022, a także dzięki wsparciu Miasta Zabrze.

 

MKiDN 2MGWCentrum Rzeby Polskiej

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4 Pokłady Kultury eufortum 125.100 05 Platan PGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW logo rs

logo skrcone

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.