GuidoSztolnia 1

logo1logo2Logo UE z napisem 600x196

 

IMG 20240314 WA0003
fot. Mirosław Kaszuba

 

Informujemy, że wniosek Barbórka i tradycje górnicze został złożony do Sekretariatu Konwencji UNESCO 2003 w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Nominacja została opracowana przez Polskę, Austrię i Luksemburg.


Koordynatorem prac nad wnioskiem był Departament Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Spodziewany wpis na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości nastąpi podczas sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w grudniu 2025.

**

14 marca br. w Departamencie Ochrony Zabytków MKiDN, w Warszawie spotkali się depozytariusze górniczych tradycji z Polski. Wzięli w nim udział także przedstawiciele naszego Muzeum.

 

A wszystko zaczęło się w Zabrzu, gdzie w 2018 roku zrodziła się inicjatywa przygotowania wielonarodowego wniosku o wpis obchodów Barbórki na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości.

 

Poza Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, akces do wniosku zgłosiły z terenu Górnego Śląska m.in. liczne organizacje pozarządowe zrzeszające górników z regionu, spółki węglowe, branżowe związki zawodowe, Wyższy Urząd Górniczy oraz Politechnika Śląska. We wniosku podkreślono szczególną rolę górniczych orkiestr dętych w obchodach barbórkowych, które także stały się sygnatariuszami dokumentu. Również pracownicy instytucji z Wałbrzycha i Rybnika, a także górnicy z Bochni, Wieliczki, Tarnowskich Gór przez złożony podpis stali się integralną częścią przygotowanego materiału.

 

blove 03 12 2023 radoslaw kazmierczak 51

 

Grnicza pobudka miasta Zabrze 2022 fot. Pawe JaNic Janicki 007

 

Lista reprezentatywna niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości prowadzona przez UNESCO powstała, aby nie tylko wyróżnić niematerialne zjawiska kulturowe w skali całego świata, ale przede wszystkim, aby je chronić dla przyszłych pokoleń. Lista została stworzona na mocy Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 r.

 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05  PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconelogo weglokoks

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.