Górnictwo w II Rzeczypospolitej. W stulecie odzyskania Niepodległości.

akademiaPoSzychcie Facebook

Ruszył kolejny cykl wykładów w ramach Akademii po Szychcie. Już jutro kolejna prelekcja, wygłosi ją pani Dorota Połedniok a tematem wykładu będzie:,,Państwowa Kopalnia Węgla „Brzeszcze” w Brzeszczach,

Popularnonaukowe prelekcje, skierowane głównie do osób dorosłych, odbywają się w ostatnie wtorki każdego miesiąca o godz. 17.00, w sali konferencyjnej Hostelu „Guido” przy ul. 3 Maja 93a w Zabrzu. Przewidziany czas prelekcji to 40 minut, następnie odbywa się  trwająca około 20 minut dyskusja na przedstawiony temat.

Tegoroczny cykl prelekcji zatytułowany "Górnictwo w II Rzeczypospolitej. W stulecie odzyskania Niepodległości" poświęcony jest kopalniom (węgla kamiennego, soli, ropy naftowej), które były „perłami w koronie II RP”.

Termin: 27 marca br., godz. 17.00
Miejsce: sala konferencyjna Hostelu „Guido”, przy ul. 3 Maja 93a w Zabrzu.

Poniżej przedstawiamy tematykę wszystkich prelekcji Akademii po Szychcie na rok 2018.

Górnictwo w Drugiej Rzeczypospolitej

W stulecie odzyskania Niepodległości

1. Adam Frużyński, Stosunki własnościowe w górnictwie okresu międzywojennego, 27 lutego.

2. Dorota Połedniok, Państwowa Kopalnia Węgla „Brzeszcze” w Brzeszczach, 27 marca.

3. Zenon Szmidtke, Polskie Kopalnie Skarbowe na Górnym Śląsku – spółka dzierżawna, 29 maja.

4. Józef Charkot, Państwowe Żupy Solne w Wieliczce i Bochni w czasie Drugiej Rzeczypospolitej, 26 czerwca.

5. Anna Binek-Zajda, T o w a r z y s t w o G ó r n i c z o - P r z e m y s ł o w e „ S a t u r n ” - głównymi akcjonariuszami łódzcy właściciele przedsiębiorstw włókienniczych, 25 września.

6. Barbara Olejarz, KOPALNIA ROPY NAFTOWEJ W BÓBRCE – założona przez Ignacego Łukasiewicza, pierwsze na świecie wielowymiarowe przedsiębiorstwo naftowe, 30 października.

7. Piotr Rygus , W s p ó l n o t a I n t e r e s ó w G ó r n i c z o-H u t n i c z y c h - kopalnie  przejęte głównie przez skarb państwa, 27 listopada.

Przypominamy, że kolejne wykłady odbywać się będą w ostatnie wtorki każdego miesiąca, najbliższy wykład odbędzie się 29 maja.

Serdecznie zapraszamy.