Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu rozpoczęło udział w międzynarodowym projekcie DIGI CONTENT, dofinansowanym ze środków programu INTERREG Unii Europejskiej. W dniach 24-25 czerwca pracownicy Muzeum, Joanna Pierchała i Krzysztof Herner, uczestniczyli w spotkaniu rozpoczynającym projekt, które zorganizował lider projektu: Comunidade Intermunicipal da Região de Coimbra.
W ramach projektu DIGI CONTENT wypracowane zostaną standardy digitalizacji zasobów dziedzictwa kulturowego i sposoby ich wykorzystania np. do produkcji audio-wizualny (w tym do XR, VR) oraz do dalszej budowy kreatywnego ekosystemu, który w przypadku naszego Muzeum jest skupiony wokół dziedzictwa przemysłowego na Śląsku.
Projekt w liczbach:
Więcej informacji: https://www.interregeurope.eu/digi-content
Na spotkaniu inaugurującym w Portugalii i w gronie partnerów oraz ekspertów z branży przemysłów kreatywnych z różnych krajów, dzieliliśmy się naszymi doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie digitalizacji dziedzictwa poprzemysłowego. Dzięki jednemu z najbardziej zaawansowanych laboratoriów digitalizacji w Europie, którym dysponuje nasze Muzeum, kopalnie są skanowane laserowo, rejestrowane z powietrza za pomocą dronów, fotografowane i badane pod kątem dokumentacji historycznej w celu stworzenia jak najdokładniejszych artefaktów historycznych z danymi cyfrowymi. Efekty naszej pracy są z powodzeniem wykorzystywane przez przedstawicieli branży kreatywnej, a wypracowane przez nas standardy stanowią punkt wyjścia do ulepszania Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego 2030 – Inteligentne Śląskie (wraz z UMWŚ, który jest również partnerem projektu).
W ciągu tych dwóch intensywnych dni poznaliśmy wszystkich partnerów projektu oraz adresowane przez nich instrumenty polityki, ściśle związane z sektorem branży kulturalnej i kreatywnej. Wizyta w Portugalii była dla nas doskonałą okazją do prezentacji projektów realizowanych w Muzeum, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Była to również okazja do wymiany wiedzy i inspiracji do dalszych działań na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa przemysłowego w nowoczesnych formach, z uwzględnieniem wyzwań, również formalno-prawnych, jakie te ze sobą niosą. W ramach projektu, oprócz wielu działań wymiany doświadczeń i pracy wraz z UMWŚ nad wzmocnieniem wspomnianego powyżej instrumentu polityki lokalnej, będziemy również organizatorem finałowej konferencji DIGI CONTENT.
#InterregEurope #DigiContent
CIMRL - Comunidade Intermunicipal da Região de Leiria
Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség
Regional Development Fund of RWG
Computer Technology Institute and Press “DIOPHANTUS” (CTI)
CREW
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Lietuvos inovacijų centras / Lithuanian Innovation Centre (LIC)
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Cláudia Pernencar, PhD
Gustavo Reis
Polytechnic of Leiria
Startup Leiria
Sound Particles
Centro de Interpretação da Batalha de Aljubarrota (CIBA)
Mosteiro da Batalha | Monastery of Batalha
Już 18 lipca zapraszamy do Zabrza na Piknik z okazji Dnia Bezpieczeństwa! W godzinach od 12:00 do 19:00 Park 12C, strefa Carnall Sztolni Królowa Luiza oraz Park Techniki Wojskowej zamienią się w tętniące życiem centrum edukacji, zabawy i rodzinnego relaksu.
Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji:
- zwiedzanie podziemi Sztolni Królowa Luiza ( bilety dostępne na www.podziemnaprzygoda.pl )
- pokazy pierwszej pomocy
- akademia bezpieczeństwa
- prezentacja wozów bojowych
- miasteczko ruchu drogowego
- symulator zderzeń i dachowania
- dmuchańce i atrakcje dla dzieci
- strefa kryminalna
- strefa małego strażaka i małego żołnierza
- foodtrucki i strefa relaksu
- DJ i dobra atmosfera!
W organizację wydarzenia zaangażowani są: Komenda Miejska Policji w Zabrzu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu, Placówka Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej, Śląska Brygada Obrony Terytorialnej, Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja Militarnego Mikołaja oraz Park Techniki Wojskowej.
To wyjątkowa okazja, by zobaczyć specjalistyczny sprzęt, porozmawiać z przedstawicielami służb i dowiedzieć się więcej o ich codziennej pracy.
* 18 lipca 2025 (piątek)
* w godzinach 12:00–19:00
* Miejsce - Park 12C, Strefa Carnall Sztolni Królowa Luiza, Park Techniki Wojskowej – Zabrze
To doskonała okazja, by w rodzinnej atmosferze poznać kulisy pracy służb, nauczyć się zasad bezpieczeństwa i spędzić aktywnie dzień!
Bartłomiej Szewczyk, Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, złożył dziś na ręce Pani Hanny Wróblewskiej – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wniosek o wpis Sztolni Królowa Luiza i Kopalni Guido w Zabrzu na Listę Informacyjną Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tak ważnym dla regionu wydarzeniu wzięli udział Pani Halina Bieda – Senator RP, Pan Wojciech Saługa – Marszałek Województwa Śląskiego i Pani Ewa Weber, pełniąca funkcję Prezydenta miasta Zabrze.
W skład zespołu zabytkowego, wskazanego do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa, wchodzą powiązane historycznie kompleksy, ilustrujące kluczowe etapy rozwoju górnictwa węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Na kompleks Sztolni Królowa Luiza składa się jedna z najstarszych kopalń na terenie Śląska, której rozwój w ogromnym stopniu wpłynął na industrializację i aktualny kształt regionu (Kopalnia Królowa Luiza). Do Sztolni należy też najdłuższa podziemna budowla hydrotechniczna w europejskim górnictwie węglowym, drążona od końca XVIII w. (Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna). Kopalnia Guido z kolei to reprezentatywny przykład założonej w XIX w. kopalni prywatnej, która w drugiej połowie XX w. otrzymała drugie życie jako szkoleniowa i doświadczalna.
Są to jedyne w skali kraju i wyjątkowe w Europie, tak kompletnie zachowane, wyposażone, rozległe i udostępniane zabytkowe zespoły wyrobisk węgla kamiennego, uzupełnione zachowanym, czynnym parkiem maszynowym. Dziś obiekty te służą zupełnie nowym funkcjom – jako atrakcje turystyczne, kulturalne i edukacyjne, odwiedzane corocznie przez setki tysięcy gości.
Złożenie wniosku w Ministerstwie to dopiero pierwszy etap skomplikowanego procesu, który może przynieść Zabrzu prestiżowe światowe wyróżnienie i ugruntować pozycję miasta jako ważnego punktu na europejskiej mapie turystyki postindustrialnej.
„Ogromnie się cieszę!” podkreśla Bartłomiej Szewczyk, Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego i dodaje „Wniosek o wpis zabrzańskiego kompleksu na Listę UNESCO jest dla nas wielkim wyróżnieniem i doskonałą okazją, by przypomnieć, jak istotny był przemysł na Śląsku i jego rola w rozwoju całej Europy. To także symboliczne zwieńczenie kilkunastu lat ciężkiej pracy, dzięki której mamy dziś do dyspozycji nie tylko zabudowania powierzchniowe, ale przede wszystkim ponad dziesięć kilometrów podziemnych tras turystycznych, w oryginalnych wyrobiskach górniczych z szybami kopalnianymi i wciąż czynnymi maszynami.”
Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa, zwraca uwagę na odpowiedzialność, jaka wiąże się z potencjalnym wpisem na listę UNESCO: – „To nie tylko zaszczyt, ale także zobowiązanie do dalszej ochrony i promocji naszego dziedzictwa oraz angażowania mieszkańców w jego rozwój”.
Proces wpisu na listę światowego dziedzictwa jest długotrwały – po złożeniu wniosku dokument zostanie przesłany do Sekretariatu Komitetu Światowego Dziedzictwa, a po roku możliwa będzie jego wstępna ocena. Ostateczną decyzję podejmuje Komitet Światowego Dziedzictwa.
Kopalnia Guido zaprasza na koncert KIWI – organizowany w ramach cyjklu MUzyka na Poziomie!
Pod pseudonimem KIWI kryje się Wiktoria Nazarian – krakowska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Mówi, że najpiękniejsze rzeczy powstają, kiedy zamknie się sam na sam z Abletonem. Uwielbia połączenie delikatnego wokalu z elektronicznym brzmieniem. Tworzy piosenki, które łapią za serce, a jej koncerty hipnotyzują. Do tej pory można było ją usłyszeć na żywo podczas licznych festiwali i wydarzeń muzycznych (FEST Festival, OFF Camera, Great September, Męskie Granie)!
Informacje dodatkowe:
Kiedy: piątek, 26.09.2025 r.
Czas trwania: 19:00 – ok. 20:30
Gdzie: poziom 320 m, Kopalnia Guido, ul. 3 Maja 19, Zabrze
Zjazdy pod ziemię odbywają się w godzinach: 17:30 – 18:3
Bilet: 110zł
Miejsca stojące i siedzące nienumerowane.
Wstęp: +6
Ilość osób: maks. 335.
Na miejscu znajduje się w pełni wyposażony bar, gdzie można skosztować naszego lokalnego trunku GUIDO, zjeść czarny chleb ze smalcem oraz zamówić ciepły posiłek, kawę lub herbatę.
Zakup biletu jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu wydarzenia.
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację, że w dniu 23 czerwca 2025 roku zmarła w wieku 81 lat śp. Krystyna Barszczewska, pierwsza dyrektorka Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Krystyna Barszczewska całe życie zawodowe związała z muzealnictwem. Od początku zainteresowana ochroną dziedzictwa przemysłowego, była inicjatorką powstania Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, jego organizatorem i wieloletnim dyrektorem. Dzięki jej staraniom powstały dwa skanseny górnicze w Zabrzu, funkcjonujące jako oddziały Muzeum: Skansen Podziemny „Guido" oraz Skansen Górniczy „Królowa Luiza". Wytrwałe wysiłki i zabiegi Krystyny Barszczewskiej w okresie transformacji ustrojowej i restrukturyzacji górnictwa przyczyniły się do uratowania kopalni „Guido" przed grożącą jej fizyczną likwidacją oraz uratowania wielu cennych zabytków techniki górniczej z likwidowanych kopalń.
Była autorką i uczestnikiem ważnych dla muzealnictwa górniczego badań terenowych, m.in. dotyczących Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej oraz kopalni "Guido" w Zabrzu. Jest autorką koncepcji wielu wystaw stałych i ekspozycji prezentowanych w Muzeum.
Swoją pasję ochrony dziedzictwa przeszłości realizowała również poprzez aktywność społeczną, jako: członkini Polskiego Towarzystwa Historycznego, Towarzystwa Miłośników Zabrza, Kolegium redakcyjnego „Kronik Miasta Zabrze", przewodnicząca Komisji Muzealnictwa i Tradycji Górniczych SITG/ członkini Rady Muzeum Żup Krakowskich oraz Górniczej Rady Kultury, współpracowniczka Zespołu ds. Resortowego Programu Zabezpieczenia Zabytków Techniki przy Ministrze Kultury i Sztuki. Matka chrzestna statku PŻM ,,Ziemia Górnośląska". Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, laureatka nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury.
Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się w sobotę, 28 czerwca o godzinie 8:30 różańcem w kaplicy przy kościele M.B. Szkaplerznej w Gierałtowicach, po czym o godzinie 9:00 zostanie odprawiona msza święta w kościele M.B. Szkaplerznej. Ostatnie pożegnanie nastąpi bezpośrednio po mszy świętej na cmentarzu parafialnym w Gierałtowicach.
Rodzinie i najbliższym składamy najszczersze kondolencje.
Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.